ΒΑΛΚΑΝΙΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ: ΒΟΣΝΙΑ ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ 5 & 6 ΜΑΡΤΙΟΥ 2022
![](https://sxo.gr/wp-content/uploads/2022/03/Αποστολή-300x225.jpg)
Αποστολή
Στο Πάλε της Βοσνίας πραγματοποιήθηκε Βαλκανικό Κύπελλο το περασμένο Σαββατοκύριακο, σε μία καταπληκτική πίστα που στο παρελθόν φιλοξένησε Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες. Η αποστολή της Εθνικής Ομάδας στην κατηγορία Under-14 αναχώρησε με τον Ομοσπονδιακό προπονητή Νίκο Αναστασιάδη και συνοδό την Κατερίνα Μούλελη.
Σάββατο 05/03/2022 – 5χλμ ελεύθερη τεχνική.
Το Σάββατο πραγματοποιήθηκε το αγώνισμα της απόστασης όπου ο αθλητής του ΣΧΟ Βέροιας Χρήστος Γιαννουλάκης τερμάτισε 3ος κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο, ενώ ακολούθησε ο Αντώνης Προδρομίδης από τη Φλώρινα στην 4η θέση, ο Ιωάννης Αναστασιάδης από τη Δράμα στην 7η θέση και ο Βαγγέλης Αθανασίου στην 8η θέση.
Στα κορίτσια, η αθλήτρια του ΕΟΣ Νάουσας Γεωργία Τσιάρκα κατέκτησε την 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο, ενώ ακολούθησε η Χριστίνα Ρόζα από τη Φλώρινα στην 4η θέση, η Βάικου Κατερίνα στην 5η θέση και η Τσιάτσιου Λυδία στην 8η θέση.
Κυριακή 06/03/2022 – 3χλμ ελεύθερη τεχνική.
Την Κυριακή ο αθλητής μας Χρήστος Γιαννουλάκης τερμάτισε 5ος, ενώ ακολούθησαν ο Αντώνης Προδρομίδης στην 6η θέση, ο Βαγγέλης Αθανασίου στην 9η θέση και ο Ιωάννης Αναστασιάδης στην 11η θέση.
Στα κορίτσια, η Γεωργία Τσιάρκα ανέβηκε και πάλι στο βάθρο κατακτώντας το αργυρό μετάλλιο, ενώ ακολούθησαν η Ρόζα Χριστίνα στην 4η θέση, η Βάικου Κατερίνα στην 6η θέση και η Τσιάτσιου Λυδία στην 7η θέση.
Όλη η αποστολή αποκόμισε πολύ σημαντικές εμπειρίες, βάζοντας τις βάσεις για ένα λαμπρό αθλητικό μέλλον.
![](https://sxo.gr/wp-content/uploads/2022/03/U14-Woman-224x300.jpg)
Απονομή U14
![](https://sxo.gr/wp-content/uploads/2022/03/εικόνα_Viber_2022-03-07_13-05-48-321-300x300.jpg)
ΑΠΟΝΟΜΗ 5km U14
![](https://sxo.gr/wp-content/uploads/2022/03/Chris-300x225.jpg)
Χρήστος Γιαννουλάκης U14